Odborníci u nosorožců

20.09.2013 17:46

IZW Berlín ( Institut pro výzkum Zoo a přírody)

 
Leibnizův institut pro výzkum divokých a v zoo chovaných zvířat se mmj. specializuje na techniky umělého rozmnožování velkých savců i zvířat celkově. Dlouhodobě spolupracuje s královédvorskou zoo na záchraně nosorožců tuponosých severních. Ve svých laboratořích se snaží přijít na to, jak v umělých podmínkách oplodnit odebrané oocyty od severních samic spermatech severních samců a opětovně je vložit do náhradní matky, tentokrát již jižního poddruhu. Na tomto projektu se podílí hned několik společností, například institut Avantea v italské Cremoně či čínští obdorníci.
Institut spolupracoval i s bratislavskou či ústeckou zoologickou zahradou. Nespecializují se však pouze na nosorožce. V ústecké zoo například provedli umělá oplodnění indické slonice Delhi, v Ostravě kontrolovaly pohlavní orgány lvice a žiraf, v Praze kontorlovali stav gonád a zjišťovali pohlavní u mladých velemloků čínských. 

Vyšetření samice Nabiré.

foto (c) Archiv Zoo Dvůr Králové

 

Profesor Franz Schwarzenberger

Doktor Schwarzenberger pracuje na Veterinární univerzitě ve Vídni. Studuje reprodukční cyklus a březost zvířat v mnoha zoologických zahradách. Zoo Dvůr Králové pravidelně posílá do Vídně vzorky trusu svých nosorožců, ze kterých tým docenta Schwarzenbergera dokáže učti březost nebo přítomnost říje.

 

Tony Fitzjohn

Tony Fitzjohn je ochránce přírody a bývalý spolupracovník George Adamsona. Je ředitelem Národního parku MKomazi v Tanzánii, kde se specializuje především na záchranu psů hyenových a nosorožců dvourohých. Právě do jeho parku bylo poslána čtveřice nosorožců dvourohých z královédvorské zoo v letech 2009 a 2016.

Tony se v roce 2014 zúčastnil protestního pálení nosorožcích rohů, které se konalo pod záštitou královédvorské zoo. Na fotce s modelkou Monikou Leovou a ředitelem zoo Přemyslem Rabasem.

foto (c) Jiří Bálek

 

Pete(r) Morkel

Pete Morkel je uznávaným expertem - veterinářem na transport nosorožců po celém světě. Královédvorské zoo pomáhal se všemi transporty nosorožců do Afriky. Narodil se v Zimbabwe a jeho první práce s volně žijícími zvířaty byla v jednotce pro odchytávání zvěře. Poté pracoval dva roky jako veterinář v NP Etosha.

Pete Morkel při transportu nosorožců dovurohých do Mkomazi.

foto (c) Archiv Zoo Dvůr Králové

 

Berry White

Dlouhé roky pracovala v Zoo Port Lympne, kde mají jeden z největších chovů černých nosorožců.  Společně s Peterem Morkelem shání peníze na ochranu a transporty nosorožců. Pomáhal s transportem nosorožců ze Zoo Dvůr Králové do Afriky.

 

Miroslav Svitalský

Královédvorský ošetřovatel nosorožců, který s nimi pracoval od jejich příchodu do zoo. Značnou mírou přispěl k rozmnožení severní formy nosorožce tuponosého. Jeho práce se mu stala osudnou v roce 1991.

 

Jan Žďárek

Ošetřovatel z královédvorské zoo se o nosorožce stará již skoro třicet let. Patří k nejzkušenějším lidem z této branže u nás. I díky jeho zásluze patří královédvorksá zoo k nejlepších chovatelům nosorožců na světě.