Tento článek slouží jako představení některých významných lidí či institucí, kteří se během svého života pohybovali či pohybují kolem nosorožců. Jde zejména o ty, o kterých byla zmínka v některém z dalších článků na této stránce. V žádném případě nejde o kompletní výčet, který by jinak musel zahrnovat početné týmy ošetřovatelů nosorožců v mnoha zoologických zahradách, ohromné množství dalších odborníků z vědeckých týmů nebo i obyčejné lidi, kteří posílají peníze na ochranu přírody.

 

BioRescue

Mezinárodní konsorcium, jehož cílem je zachránit severní poddruhu. Je složeno z mnoha institucí, vedoucí úlohu má Safari Park Dvůr Králové, jakožto majitel posledních přežívajících nosorožců a jediné místo v lidské péči, kde se dosud podařilo severní poddruh rozmnožit a Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research (zkráceně IZW), uznávaná mezinárodní organizace zaměřující se na ochranu zvířat pomocí různých metod, včetně umělé reprodukce. Dalšími zapojenými organizacemi jsou Centrum Maxe Delbrücka, laborartoř Avantea, Univezity v Kjúšú a Padově, Rezervace Ol Pejeta, Kenya Wildlife Service a další. Vedoucím celého projektu je prof. Thomas Hildebrandt z IZW. Momentálně se projekt soustředí na odběr vajíček, vytváření embryí a jejich následný přenos do náhradních matek.

Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research (IZW)

Leibnizův institut pro výzkum divoce žijících i v lidské péči chovaných zvířat je světově uznávaný výzkumný ústav, který zkoumá adaptabilitu živočišných druhů na globální změny a koncepty, které by jim k této adaptabilitě pomohly. Institut využívá široké spektrum mezioborových znalostí, od vývojové ekologie, přes genetiku až k molekulární biologii. Studuje choroby divokých zvířat, techniky přirozené i umělé reprodukce a další oblasti, které by pomáhají zvířatům po celém světě. Odborníci z IZW byli první na světě, kteří provedli úspěšnou umělou inseminaci u nosorožce (konkrétně samice nosorožce tuponosého Lulu) nebo slona (africká slonice ve Vídni). Dlouhodobě spolupracuje se Safari Parkem Dvůr Králové, a to zejména při zákrocích u nosorožců. Provedli několik umělých inseminací u severních bílých nosorožců a mnoho vyšetření jich i dalších druhů. Odborníci pracovali i v dalších českých zoologických zahradách, např. v Ústí při inseminaci slonice Delhi, v Praze při inseminace lvice indické či určování pohlaví u velemloků či v Ostravě při odběrech spermatu od sloního samce. Momentálně jsou též součástí projektu BioRescue, který má za cíl zachránit nosorožce tuponosé severní. Jde o komplexní instituci, a nikoliv pouhé jednotlivce, ale pokud bychom měli některé z nich jmenovat, tak rozhodně prof. Thomas Hildebrandt, vedoucí oddělené managementu reprodukce a BioRescue, prof. Robert Hermes, vedoucí vědecký pracovník či dr. Frank Göritz, hlavní veterinární lékař.

Tým IZW při vyšetření samice nosorožce tuponosého Nabiré

Foto (c) Safari Park Dvůr Králové

Tony Fitzjohn

Byl ochráncem přírody a dlouholetým spolupracovníkem George Adamsona, se kterým pracoval v NP Kora. Po jeho smrti založil Nadaci George Adamsona, která na začátku devadesátých let dostala pod správu Mkomazi, do té doby loveckou rezervaci. Pod rukou Tonyho Fitzjohna vyrostlo chovné zařízení pro psy hyenové a pro nosorožce dvourohé, díky čemuž se nosorožci do této oblasti vrátili. V roce 2008 bylo Mkomazi prohlášeno národním parkem. Několik nosorožců sem zamířil i ze Safari Park Dvůr Králové. V roce 2019 předal Mkomazi pod správu tanzanských národních parků (TANAPA) a vrátil se zpět do Kory. V roce 2022 po dlouhé nemoci zemřel.

Tony Fitzjohn (vlevo) při symbolickém pálení rohů ve Dvoře Králové v roce 2014

Foto (c) Jiří Bálek

Pete Morkel

Jde o ochránce přírody a uznávaného veterináře, odborníka na přesuny zvířat. Pracoval pod namibijským ministerstvem životního prostředí, v NP Etosha, pro seskupení jihoafrických parků, pod projektem frankfurtské zoo na ochranu nosorožců v kráteru Ngorongoro atd. Zúčastnil se všech dosavadních transportů ze Dvora Králové do Afriky.

Prof. Franz Schwarzenberger

Pracuje na Veterinární univerzitě ve Vídni, kde studuje reprodukční biologii jak volně žijících zvířat, tak i těch v lidské péči, a to pomocí analýzy hormonů trusu. Analyzuje vzorky pro mnoho zoologických zahrad, zejména pro zvířata jako nosorožci, okapi, žirafy, tapíři, šelmy a další.

Miroslav Svitalský

Bývalý ošetřovatel nosorožců v královédvorské zoo, který se o ně staral od doby jeho příchodu. Značnou mírou přispěl k chovu V roce 1991 se mu jeho práce stala osudnou.

Berry White

Dlouhé roky pracuje v anglické zoo v Port Lympne, kde se zúčastnila několika transportů nosorožců do Afriky, kde později i spolupracovala s Petem Morkelem. Zúčastnila se dvou transportů nosorožců ze Dvora do Afriky.

Berry White při převozu nosorožce tuponosého severního Suniho

Foto (c) Safari Park Dvůr Králové

Jan Žďárek

Ošetřovatel nosorožců v Safari Parku Dvůr Králové s více než 30letou praxí, během které zažil s nosorožci nejrůznější situace, včetně mnoha narození mláďat. Zúčastnil se transportů nosorožců ze Dvora do Afriky.